Těsnící materiál

Těsnící materiál

Teflonová páska (PTFE - teflon) - pro nízký koeficient tření a její další vynikající vlastnosti se tato páska používá k utěsnění různých spojů, plastových nebo kovových závitů.Nahrazuje lepidlo o konopné těsnění. Páska se používá k utěsňování instalatérských závitů, ale pro její vynikající vlastnosti lze použít i v jiných oborech průmyslu a potravinářství. Odolává vysoce agresivním chemikáliím, kyselinám, louhům, rozpouštědlům,  vhodná je ale především na pitnou vodu i pro plyn. Páska je navinuta na cívce, z které se následně aplikuje na zdrsněný závit. Výhody použití: dlouhá životnost, jednoduchá montáž demontáž, minimální odpad materiálu, vysoká chemická odolnost, páska nepodléhá stárnutí, vhodná pro široké rozmezí teplot.

Teflonová těsnící nit "šňůra" - teflon (PTFE) nanesený na niti. Stejné vlastnosti jako teflonová páska. Lepší montážní vlastnosti. netrhá se a nemusí se nanášet v několika vrstvách. pro dobrou těsnost stačí párkrát omotat těsněný spoj. ideální pro rychlé a spolehlivé spoje. vhodné pro domácí použití a kutily.

Instalatérská koudel (konopí) - stará osvědčená metoda pro utěsňování spojů. používá se v kombinaci s fermeží nebo hermetickou pastou pro lepší těsnost. POZOR!!! koudel má snahu vstřebávat vodu, což může mít za následek praskání závitů a spojů. závit je před aplikací potřeba zdrsnit. v dnešní době se již spíše doporučují na teflonové pásky,nitě a lepidla.

Ploché těsnění - používá se pro utěsnění spojů. Mezi dvě rovné plochy se vkládá součástka, která zabraňuje průniku tekutin či plynů mezerami mezi krajními součástkami. Těsnění se obvykle vyrábějí z pružných, nebo alespoň do malé míry deformovatelných materiálů. Používané materiály: technická pryž, silikon, PTFE, azbest, olovo, měď, papír a další.

Těsnící tmely - používají se k utěsnění závitových spojů namísto konopí, nebo teflonové pásky. Slouží k utěsňování vodních, plynových, olejových, LPG, benzinových a průmyslových látek. Během montáže je možné i zpětné pootočení spojovaných částí, aniž by se porušila těsnost. Těsnění běžných závitových spojů nastává okamžitě při vztlaku mezi závity. Spoj je snadno demontovatelný i po mnoha letech. Použití a pracovní postup se může u jednotlivých tmelů lišit, proto je nutné postupovat dle návodu. Před nanesením tmelu je třeba závity odmastit a osušit. Není nutné velké množství tmelu, ale je třeba, aby některé závity byly plné. Doporučuje se nanést tmel na obě spojované části. Tmel se nepoužívá na rozvody z plastu!!!